Antalya Emlak Satılık Daireler

Emlak Bilgi Bankası

2013 Emlak Vergisi

2013 yılında emlak vergisini belirlemede esas alınacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri açıklandı.


2013 yılında emlak vergisi hesabında esas teşkil edecek bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri ile ilgili tebliğp Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni oranlara göre, gelecek yıl uygulanacak emlak vergisine esas ortalama bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri;* betonarme meskenlerde inşaatın sınıfına göre, 180,33 lira ile 1090,67 lira,

* fabrikalarda 145,98 ile 545,19 lira,

* otel binalarında 450,45 ile 1.365,22 lira,

* diğer ticarethane ve iş yerlerinde 134,58 ile 1.175,63 lira arasında değişiyor.Bedeller, binanın yapımında kullanılan malzemeye göre (Çelik karkas bina, ahşap bina, yığma kagir bina gibi) değişiklik gösteriyor.Özellik arz eden binaların vergi değerinin hesabında, kullanış tarzına göre (otel, sinema, tiyatro, işyeri ve mesken binası gibi) varsa bir üst inşaat değerinin ortalama rakamı esas alınacak. Bir üst sınıfa ait inşaat değeri yoksa tespit edilen inşaat sınıfındaki ortalama değer yüzde 50 artırılmak suretiyle değerlendirme yapılacak. inşaat türü için metrekare normal inşaat maliyet bedeli belirlenmemiş ise bu sınıfın altında belirleme yapılmış ilk sınıfa ait ortalama rakam yüzde 50 artırılarak dikkate alınacak.Hafif prefabrik binalar, yığma yarı kagir bina grubunda değerlendirilecek.


Binada kalorifer, klima ve asansör tesisatı varsa bu bedellere kalorifer veya klima için yüzde 8, asansör için yüzde 6 oranında ilave yapılacak.

Web Tasarım